Strony

sobota, 18 grudnia 2010

Arpidzi, arpidzi, get down!

Te słowa ostatnio chodzą po mojej głownie niesamowicie często. Dlaczego? A dlatego, że gram teraz w najnowszy Medal Of Honor i często jestem ostrzeliwany z tego badziewia. Czym jest to tajemnicze "arpidzi"? Jeśli ktoś nie interesuje się militariami, tylko namiętnie gra w FPSy to pierwsze co pomyśli - rakietnica. Robiąca niezły rozpiździel w dodatku. W grach występuje chyba od zawsze. Wystarczy przypomnieć sobie starego dobrego Duke'a 3D, który z zamiłowaniem rozwalał świniopodobne stwory z dość futurystycznej rakietnicy RPG. A czym tak naprawdę jest ona w świecie realnym?

RPG -2
RPG - Pучной Противотанковый Γранатомёт (Rucznoj Protiwotankowyj Granatomiot) - czyli Ręczna Przeciwczołgowa Wyrzutnia Granatów a mówiąc prościej ręczny granatnik przeciwpancerny. Pierwsza jego wersja - RPG 2 - powstała już po drugiej wojnie światowej. W 1949 r. został on wprowadzony na stan uzbrojenia Armii Radzieckiej. Używano go również w państwach Układu Warszawskiego i co logiczne w Ludowym Wojsku Polskim pod nazwą 40 mm granatnik przeciwpancerny RPGpanc-2 (prostszej nazwy chyba nie dało rady wymyślić). Nie jest to jednak wersja, którą znamy z filmów o Rambo czy grach w których pojawia się Kapitan John Price  Ten bardziej nam znany granatnik nosi nazwę RPG - 7 (po polsku  RGppanc-7) a konstrukcja pochodzi z roku 1961. Nie muszę chyba wspominać, że jest produkowany po dzień dzisiejszy. Jest to obok AK - 47 chyba najpopularniejsza broń świata. Sprawiły to prosta obsługa, niski koszt i efektowność. RPG jest bronią uwielbianą przez nieregularne siły zbrojne takie jak partyzantka. Był i jest stosowany przez takie organizacje m.in. w Afganistanie i Iraku. 

RPG - 7
Sama konstrukcja RPG jest oparta na stalowej rurze φ 40 mm, długości ok. 1 metra i wadze 7kg. Środkowa część pokryta jest drewnem, by uchronić użytkownika przed ciepłem. Tylna część jest rury rozszerza się ku końcowi w celu redukcji odrzutu. Posiada celownik optyczny.  Granat który jest wkładany do wyrzutni jest nadkalibrowy, co oznacza średnicę większą niż lufa. Może mieć średnicę od 70 do 85 mm i wagę od 2,5 do 4,5 kg. Sam granat przyśpieszony jest przez ładunek prochu. Po mniej więcej 10 metrach lotu odpala się w nim silnik rakietowy i rozpędza pocisk do prędkości 295 m/s. Zasięg granatu wynosić może aż 1100 metrów. Jednak w przypadku tej broni panuje zasada, że im bliżej tym lepiej. Podczas inwazji na Afganistan (Rambo III się kłania) Mudżahedini walili w radzieckich żołnierzy z odlegołości ok 80 metrów. 

Talib z gry Medal Of Honor
To oczywiście jest bardzo okrojony opis broni. Jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam pod ten LINK w celu głębszego zapoznania się z "arpidżi".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz